Šesté ročníky viděly Mumie světa

Mumie světa
26. března šesté ročníky naší školy navštívily unikátní výstavu originálních mumií v Praze, a to za doprovodu paní učitelky Krejčí, Juhászové a Rusové. Žáci hned po příchodu museli odevzdat všechny osobní věci v šatně, poté každý dostal do ruky své audiozařízení, s nímž vyrazil na výstavu. Výstava byla rozdělena do jednotlivých galerií, ve kterých byly vždy shromážděny mumie, které se našly na jednom území ve stejné době.
Na úvod nás čekaly incké mumie. Dozvěděli jsme se, jakým způsobem obyvatelé dnešního Peru mumifikovali své lidské oběti, které používali k uctívání božstev. V egyptské expozici nás zaujal promítaný příběh o tom, jak se bůh Usir stal bohem podsvětí. Největším překvapením byla sbírka z Peru a Ekvádoru. Šlo o rituálně zmenšené hlavy bojovníků, které byly používány jako rituální předměty přinášející svému nositeli sílu zabitého bojovníka.
Výstava nám také přiblížila práci amerických vědců, kteří se snaží napodobit způsoby přírodní i umělé mumifikace. Názorně zde představili Mumab experiment z roku 1994 provedený na univerzitě v Long Islandu. Vědci úspěšně mumifikovali tělo dobrovolníka tak, jak to prováděli staří Egypťané. Sedmá expozice obsahovala originální mumie Allena Burnse, který mumifikoval lidské ostatky pro potřeby svých studentů. Sám byl totiž skotským lékařem a patologem.
Prohlídka vyvrcholila mumiemi z Vácu. V maďarském Vácu byla v roce 1994 objevena podzemní krypta z konce 18. století. Nacházelo se v ní 265 zachovalých těl lidí, kteří většinou podlehli tuberkulóze. Na výstavě jsme mohli vidět těla celé rodiny Orlovitzů (otce, matky i ročního syna). Výstavu zakončily mumie z českých sbírek. Během dvouhodinové prohlídky jsme měli možnost nahlédnout do života lidí z různých epoch a oblastí celého světa. Mumie světa rozhodně stály za to!

Monika Krejčí