Šesté ročníky v archeoparku Všestary

Výuku pravěku jsme letos poprvé se šestými ročníky ukončili exkurzí v archeoparku Všestary. Ačkoliv byla pravěká vesnice nedaleko Hradce Králové vybudována již v roce 2000, teprve letos jsme za tímto unikátem uskutečnili hromadnou výpravu. 22. listopadu se naše šesté třídy vydaly ve dvou autobusech a ve čtyřech různých skupinách poznávat svět pravěku. Mladí průvodci nás zavedli do hlavní expozice ve zděné budově. V jedné části jsme si prohlédli vývoj člověka a zároveň jsme měli možnost si zde vyzkoušet, jak se pračlověk oblékal, jak používal pazourky a další pravěké nástroje. V druhé expozici nás ohromil model neolitické krajiny, jemuž dominoval rondel - náboženské místo ve tvaru soustředných kruhů. Ačkoliv již bylo venku poměrně chladno, přesto jsme se nechali zlákat praktickými zkušenostmi a vyrazili do nepřízně počasí. Děti si venku nejen prohlédly příbytek lovců mamutů, ale též velký neolitický dům. Nejvíce je však bavily praktické činnosti, jako například házení oštěpu, drcení mouky či broušení kamenných nástrojů. V archeoparku se s námi rozloučili pravěkou pochoutkou, každý dostal ochutnat obilnou placku smaženou na sádle. Děti byly z exkurze nadšené zejména proto, že si vše mohly osahat a vyzkoušet na vlastní kůži. Příští rok se s novými šesťáky jistě do Všestar vrátíme.

Monika Krejčí