První setkání škol v rámci projektu Studentské minipodniky

Dne 12. prosince 2014 proběhl na trutnovské Základní škole Komenského první workshop v rámci projektu "Studentské minipodniky Severovýchod". Program byl naplánován už od ranních hodin, takže po 9. hodině přijížděly ke škole autobusy ze Stráže pod Ralskem, Pardubic a nejblíže to měli studenti a jejich pedagogové z Obchodní akademie v Janských Lázních. Nejprve proběhlo seznámení, malé občerstvení a všichni už netrpělivě vyhlíželi, jací zajímaví podnikatelé jim budou v krásné sportovní hale vyprávět o svých zkušenostech. Díky Krajské hospodářské komoře v Trutnově se na setkání s žáky podařilo zajistit ing. Rudolfa Kaspera (firma Kasper Kovo), ing. Jana Kranáta (firma Autostyl Trutnov), pana Pavla Bártu (BP Lumen Úpice) a pana Františka Molíka (Telefon Servis Náchod). Podnikatelé předali žákům i dospělým mnoho zajímavých zkušeností a rad, takže vyhrazená hodina a půl utekla jako voda.

Velké díky patří kuchařkám školní jídelny, neboť pohostily veškeré účastníky workshopu i zmiňované podnikatele, kteří rádi zavzpomínali na úroveň stravování za svého školního období. Od studentů i podnikatelů získaly výbornou.

Po obědě probíhal vlastní workshop jednotlivých studentských minipodniků, které si ve dvou učebnách připravily vlastní prezentace. Tématem byl dosavadní průběh projektu, takže většina minipodniků popisovala své začátky. Prezentace byla na obdivuhodně vysoké úrovni. Dovednost prezentovat se bude hodit členům studentských minipodniků na veletrzích fiktivních firem, kam se hodlají vypravit v blízké budoucnosti.

Po přehlídce studentských minipodniků připravila pořádající škola prostřednictvím aktivních kolegyň a našich absolventů simulační hru Neviditelná ruka trhu, ve které měli účastníci předvést své podnikatelské schopnosti. Během hraní se dospělí metodici, podporovatelé a manažeři projektu setkali v zasedací místnosti, aby probrali aktuální potřeby jednotlivých škol.

Pracovní sektání provázela uvolněná a spokojená atmosféra, která byla korunována předáním techniky vysoutěžené v rámci výběrového řízení. Celý den utekl jako mžik, a proto se ani odpoledne nechtělo jet domů. Rozhodně se budeme do Pardubic na další workshop těšit, protože projekt se rozjíždí velmi zajímavě a účastníkům přináší nejednu novou zkušenost, nejednu zajímavou výzvu a určitě inspiraci pro další práci s žáky.

Petr Horčička