Neobvyklá poslední hodina dějepisu pro letošní osmé ročníky

Tuto středu 22. června naši školu navštívil její bývalý žák Šimon Gall, který je dnes členem Klubu vojenské historie KVH Trautenau. Přivedl si s sebou svého přítele, Bc. Martina Čiháka, jenž patří do Historického C.K. pěšího pluku č. 18 v Hradci Králové. Oba zpestřili poslední hodiny dějepisu hned třem osmým třídám naší školy. Náplní osmého ročníku je totiž válka z roku 1866 a též první světová válka. Proto se oba dobrovolníci oblékli do rakouských vojenských uniforem z přelomu 19. -20. století. Za pasem měli svoji originální zbraň - bajonet Mannlicher M95. Žákům velmi poutavě přiblížili toto válečné období našich dějin. Názorně předvedli všechny části výzbroje a výstroje rakouských vojáků. Zároveň si některé části mohly děti samy vyzkoušet. Žáci celou hodinu ani nedutali, neboť je výklad velmi zaujal. Některým třídám jsem den předem přinesla originální zbraně z tohoto období, za jejichž zapůjčení děkuji kolegovi Oskaru Šretrovi. I s nimi si žáci řádně „vyhráli" - viz. fotogalerie. Oběma nadšencům historie velmi děkujeme, oba přišli ve svém volném čase a přednášeli zcela zdarma. Obdivuhodné je i to, že v těchto úmorných teplech vydrželi 3 hodiny ustrojeni ve zmiňovaných uniformách. Pro úplnost dodávám, že Šimonovi je dnes 20 let a studuje Střední průmyslovou školu v Trutnově. Martinovi je 27 let a vystudoval na Filozofické fakultě UHK obor archivnictví - historie.

Monika Krejčí