Den Země ve Vrchlabí

Dne 21. 4. jsme byli na Dni Země ve Vrchlabí, který pořádal Krkonošský národní park.

Ráno v 8 hodin jsme se sešli na vlakovém nádraží a kolem čtvrt na devět jsme již celí natěšení seděli ve vlaku. Ve Vrchlabí jsme vystoupili okolo 9. hodiny a čekala nás asi dvacetiminutová procházka do parku, kde se akce měla konat. Než jsme ale do parku vstoupili, sedli jsme se a dali si svačinu. Po svačině jsme už konečně zavítali do parku. U prvního stanoviště kde nám paní připomněla, z čeho se ptáci vyvinuli, jaké jsou jejich typické znaky, co je to pohlavní dimorfismus ad.

Poté jsme šli na druhé stanoviště a celá třída se shodla na tom, že se nám toto stanoviště líbilo ze všeho nejvíce. Pán nám zde ukázal, jak se ptáci kroužkují a zapisují, vysvětlil nám, jak a kdy ptáky chytá a spoustu dalších věcí. Přímo před námi potom jednoho ptáčka okroužkoval (a další dva, kteří se mu chytili do sítě, ukázal) a jeden z nás ho potom mohl zase pustit na svobodu. Řekla bych, že nejlepší bylo na tomto stanovišti to, že jsme viděli ptáky živé (ne vycpané).

Na třetím stanovišti nám paní vyprávěla hlavně o tom, kde ptáci žijí a kdy a kam táhnou. Konkrétně povídala o slavíku modrém. Součástí tohoto stanoviště byla i hra s obrázky.

Po skončení hry jsme vyrazili ke čtvrtému, poslednímu stanovišti, kde nám pán vyprávěl o tom, jaké nástrahy ptákům hrozí. Zmínil se i o chovu slepic.

Na každém stanovišti jsme vždy obdrželi puzzle s určitým typem krkonošské krajiny a jejími obyvateli.

Po skončení akce jsme pak vyrazili zpět na vlakové nádraží, kde jsme nasedli do vlaku. V něm jsme zapsali vše, co se nám na exkurzi líbilo a nelíbilo, a než jsme se naděli, byli jsme už zpátky v Trutnově.

Bětka, žákyně 7.B

Autory fotek jsou žáci 7.B- Mikuláš a Honza Z.