Dějepis a občanská výchova

Historia magistra vitae

• Tento předmět se mezi dětmi těší velké oblibě, protože jeho základ tkví v poutavém vyprávění aprobovaných pedagogů s dlouholetou praxí.
  • O zájmu dětí svědčí i to, že se každý rok do školního kola dějepisné olympiády (je pro 8. -a 9. ročníky) hlásí okolo 30 žáků. Ti nejlepší pak postupují do okresního kola, které je již třetím rokem pořádáno přímo na naší škole. Je až neuvěřitelné, že téměř každý rok naši žáci postupují do kola krajského.
  • V hodinách jsou také často používány moderní technologie, které dětem historii přibližují.
  • V tomto školním roce jsme vybavili všechny třídy 2. stupně novými učebnicemi dějepisu, které jsou propojené s krásnými pracovními sešity. Práce s nimi dětem hodiny dějepisu úžasně zpestří.
  • V každém ročníku nabízíme historickou exkurzi, která se váže k ročnímu tématu. Žáci si vybírají, kam by chtěli vyrazit:
    • 6. ročníky rádi navštěvují Archeopark Všestary.
    • 7. třídy většinou čeká historická Praha, či Kutná Hora.
    • 8. ročníky se seznamují s místní historií návštěvou Gablenzova památníku a Jánské kaple, městského muzea nebo exkurze na Kuks.
    • 9. ročníky si poslední léta vybírají exkurzi do Terezína a návštěvu Stachelberku.
  • V minulých letech se nám povedly zajímavé společné akce, v nichž jsme si připomněli významné historické události – např. projektový den k 100. výročí vzniku ČSR, který vyvrcholil společným programem v hale naší školy. Mohli jsme tak vidět módní přehlídku z první republiky, vystoupení Sokolů a další zajímavé programy připravené dětmi. Vloni jsme podobným způsobem velkolepě pojaly výročí Sametové revoluce. Vrcholem tohoto projektového dne byla živá historická rekonstrukce 17. listopadu, kterou nacvičili deváťáci pro mladší spolužáky a předvedli ve sportovní hale.