Uniforma císaře Františka Josefa I. nám oživila hodinu dějepisu

Minulý týden jsme s osmými ročníky zažily opět jednu zvláštní hodinu dějepisu. Žákyně 8. C Helenka Žižková se na svůj referát o životě Fr. Josefa připravila opravdu důkladně. Od známého pana Jana Nešněry si zapůjčila kopii bílé slavnostní uniformy, kterou používal zmiňovaný panovník pro zvláštní příležitosti v uzavřené společnosti mezi lety 1873 až 1888. Děti zaujala na uniformě zejména připnutá vyznamenání (Kříž řádu Sv. Jiří drakobijce II. třídy, Kříž za 25 let služby, Válečná medaile z r. 1873, jež je otočená reliéfem dolů...). Nejcennějším doneseným exponátem byl Řád sv. Rouna - nejvyšší evropský řád vůbec. Někteří našli odvahu a vyzkoušeli si některé části uniformy na vlastní kůži (hlavu) viz. přiložené fotografie.

Monika Krejčí