Žáci 9. tříd jeli na občankářskou exkurzi do Prahy

V pondělí 16. 9. podnikli 9. C a vybraní žáci z 9. A a 9. D společně s p. uč. Sirkovou a p. uč. Juhászovou občankářskou exkurzi do Prahy. První cesta vedla do Valdštejnské zahrady, která tvoří součást Senátu PČR. Velkým překvapením bylo, kolik taková zahrada uprostřed centra Prahy skýtá zvířat, zejména vyšlechtěných bílých pávů. Posléze jsme se všichni přesunuli do Poslanecké sněmovny PČR, kde nás čekala zdlouhavá bezpečnostní kontrola, ale hlavně poslanec Dominik Feri. Ten nás provedl celou budovou, seznámil nás s významnými daty naší politické historie, představil nám práci poslanců, ukázal jednací sál i tiskovou místnost. Neváhal také odpovídat na veškeré zvídavé dotazy. Poté jsme opustili Poslaneckou sněmovnu i Malostranské náměstí a vydali jsme se přes Mánesův most kolem Rudolfina na Právnickou fakultu UK. Zde na nás čekali 2 studenti práv, kteří současně pracují pro projekt Street Law, díky kterému si naši žáci mohli vyzkoušet simulovaný soud. Ve zkušební soudní síni se předem připravení žáci ujali svých rolí, oblékli se do talárů, usadili se na svá místa a soudci mohli začít soud. Vyslechli si obžalovaného, poškozenou, svědky. Ke všemu se vyjadřovali či se doptávali státní zástupci i obhajoba. Nechyběla ani justiční stráž, novináři či prostá veřejnost. Nutno podotknout, že ačkoliv měli žáci základní kostru k dispozici, velkou část si připravovali sami. Mohli si tak na vlastní kůži vyzkoušet, jak takový soud probíhá. A když se jim něco nepovedlo, nebo se odchýlili od správného postupu, vkročili do toho přítomní studenti práv a napravili to. Po vyhlášení rozsudku se zase všichni vrátili zpět do svých žákovských životů a přemístili jsme se do autobusu, který nás odvezl zpět domů do Trutnova.

Klára Sirková