Byl u nás pan ministr

19. 3. 2023

Ve čtvrtek 16. března nás navštívil ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Vzácná návštěva

Po 23 letech naši školu navštívil ministr školství. Je jím pan prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc. , který si naši školu vybral, prože o ní mnohé slyšel. Přípravy návštěvy trvaly sice déle a byly náročné. Přesto se podařilo zorganizovat návštěvu, která byla velmi příjemná.

Jak vše probíhalo?

Na návštěvu jsme pozvali kromě pana ministra a jeho týmu také pana starostu města Trutnova ing. arch. Michala Rosu, pana místostarostu Mgr. Tomáše Hendrycha a náměstka pro školství Královéhradeckého kraje Mgr. Arnošta Štěpánka. Velmi nás překvapilo, že o návštěvu projevilo zájem také několik novinářských reportérů především z místních Trutnovinek (dále z CNN Prima News, ČTK a Novinek).

Pan ministr dorazil na místo činu v deset hodin dopoledne. Po krátkém přivítání, kdy jsme zjistili, že pan ministr je bývalý aktivní rugbista a kánoista, pozvaní usedli v ředitelně, aby se aklimatizovali. Při kávě se probírala témata současného školství. Pana ministra nejvíce zajímala sportovní stránka školy a také specifika trutnovského školství.

Beseda s žáky ve sportovní hale

Část programu, na které se nejvíce těšili naše žákyně a žáci. Nejprve zazpívala naše kuchařka Michaela Řeháková. A pak už následovaly dotazy. Bylo jich mnoho, a přesto málo. Proto jsme zvolili interaktivní formu, kdy se mohli hlasováním zelenými (= pro) a červenými (= proti) vyjadřovat všichni účastníci. Pan ministr si pochvaloval úroveň a překvapivou aktivitu našich žáků. Na konci besedy se pan ministr, starosta, místostarosta, náměstek a ředitel školy podepsali do nové školní kroniky. Zajímavostí bylo, že to všicni učinili speciální sadou - pomoci kaligrafického brku a inkoustu v kalamáři. To byl první dárek panu ministrovi. Škola byla obdarována na oplátku panem ministrem - obdrželi jsme sadu 3 míčů: na volejbal, na fotbal a samozřejmě na rugby. A protože se ke slovu nedostal pan starosta, pan ministr vyrazil na prohlídku školy a žáci se mohli doptat zástupce města Trutnov ještě několika dotazy.

Prohlídka školy

Pan ministr zhlédl moderní prostory školy, např. odborné učebny ve 4. a 3. patře. Dále ho zaujala stálá výstava propisek, školní knihovna a putování po učebnách a chodbách zakončil v krásných prostorách školní družiny. Zde všechny přítomné čekalo milé překvapení. Při neformální scénce byl pan ředitel zkoušen z pravopisu ("....Zavilí šakali zavile vyli..."), pan ministr z tance a všichni se moc nasmáli. Na konec návštěvy pan ministr obdržel originální báseň, jež mu byla osobně určena a s přítomnými si udělal selfíčko.

Báseň pro pana ministra

Po ránu budíček z postele mě volá,
kdyby moh mluvit, volal by: " škola!"

Tašku na záda, svačinu od mámy,
úkoly nestih jsem. No, snad to nevadí?!

Vždyť dneska úplmě jiný je den.
Strávíme ho totiž s naším panem ministrem.

Kdo ví, jak učil se? Třeba tak jako my.
Měl samý jedničky a nebo pětku v žákuli?!

Taháky z matiky pod dlaní schovával,
a nebo každý rok Klokánka vyhrával?!

Když potkám ho, zeptám se...

Však je to člověk z masa a kostí
a naše škola ho dneska hostí.

Odjezd ze školy

Jsme moc rádi za pozitivní dojem, který z návštěvy pana ministra ve škole zůstal. Děkujeme všem účastníkům přímým i nepřímým. Komenda bude očekávat, jaká další zajímavá setkání ji čekají. Jsme moc rádi, že v naší škole máme tak moderní a zajímavé prostředí, zvídavé a aktivní žákyně a žáky a v neposlední řadě tak šikovné a inspirující kantorky a kantory

Zpravodajství o návštěvě pana ministra v tisku

Na níže uvedených odkazech se můžete seznámit se zpravodajstvím, které o návštěvě přinesly veřejné sdělovací prostředky. Součástí článků jsou také fotografie a videa ze setkání.

Trutnovinky

Krkonošský deník

Dále děkujeme pánům Milanu Lhotákovi a Miloši Šálkovi za fotodokumentaci a zaslané fotografie.

Pěkné video z návštěvy.