Soutěž dětských recitátorů

29. 3. 2023

Úspěch našich žáků v recitaci.

Mrazivý den, který nás ale zahřál u srdce. To byl 28. duben. A tím pomyslným sluncem se pro naši školu stal Jan Růžička z 9. B, který v Okresním kole dětských recitátorů postoupil do kola krajského.

Ale nepředbíhejme. Vše pěkně od začátku. Nejde jen přijít a shrábnout tak výhru. To by bylo moc jednoduché.

Honzově stupni vítězů předcházela důkladná příprava se zkušenou interpretkou textů Jarmilou Schubertovou, která mu vybrala přednesové texty přímo na míru. V poezii Honza přednesl Stránku ze sešitu od J. Préverta, v próze text Levá, nebo pravá? od J. Žáčka.

Celé publikum i porotu přímo „vyděsil“ svým zvučným hlasem a „šokoval“ výborně zvládnutým přednesem.

Ale aby se vše netočilo jen kolem vítěze… Honza nebyl jediným interpretem. Nasadili jsme ještě dvě želízka. Adélu Fialovou z 6. A a Jana Novotného ze 7. A. Oba sice získali jen poděkování za účast, ale žádná prohra to nebyla. Nabrali zkušenost, jak taková soutěž probíhá, a nasáli inspiraci, jakými různými způsoby se dají texty přednášet. Například Adéla vystoupila s Karkulkou v maskáčích a teprve od poroty, která s námi texty po ukončení rozebírala, jsme se dověděli, že pubertální chování není v přednesu vůbec na škodu. Naše Karkulka prý byla příliš slušňácká, chtělo to předvést drzou pubečťačku. Tak příště to snad vychytáme... :)

Všem moc děkujeme za reprezentaci školy a Honzovi v dalším boji o titul držíme pěsti.

Mgr. Kateřina Friebelová

učitelka 2. stupně, Čj, Vv