Koncert v modrém

19. 6. 2023

Závěrečný koncert souboru zobcových fléten

V pátek 9. června završili flétnisté naší školy letošní výuku hry na zobcovou flétnu pěkným koncertem. Kromě flétny byla jejich poznávacím znamením i modrá barva.

Celkem 24 žáků z prvního i druhého stupně se dobrovolně a s chutí setkávalo jednou týdně v hudebním kroužku, aby se podle svých schopností zapojili mezi spolužáky a společně si zahráli to, co je baví. Je milé vidět, že se flétna ujala i v celých rodinách a že letos docházely dokonce 4 sourozenecké dvojice.

Jako první na koncertu zazněly lidové písničky, na nichž nám začátečníci předvedli, že zvládli základy hry. Pak už následovaly i vícehlasé skladby a hudba starých mistrů (M. Praetoria, G. F. Händela), protože např. v období renesance byla flétna oblíbeným nástrojem a skladatelé psali přímo pro ni. Dnešní děti si ovšem rády zahrají i jim dobře známé písničky z pohádek (mimochodem to bylo i celoroční téma kroužku). A tak klasiku střídaly právě tyto moderní písničky z pohádek, filmů a večerníčků (Mach a Šebestová, Princezna ze mlejna, Piráti z Karibiku a dal.). Přitom i tyto skladby jsou technicky náročné a vyžadují poctivé cvičení.

Průvodkyní koncertu a současně i vystupující flétnistkou byla p. učitelka Ivana Dvořáková, která se dětem celý školní rok trpělivě věnovala a připravila je i na tento závěrečný koncert.

Blanka Petříková