Drážďany 2023

11. 12. 2023

V pátek 1. prosince jsme se s našimi osmáky a deváťáky vydali na tradiční adventní exkurzi do německy mluvících zemí.

Tentokrát jsme za cíl naší cesty zvolili Drážďany s proslulými vánočními trhy na Striezelmarktu a nedaleký zámek Moritzburg, kde se natáčela pohádka „Tři oříšky pro Popelku“, která letos oslavila půl století od svého uvedení do československých i evropských kin. Počasí v Sasku bylo jako z pohádky: hebká sněhová pokrývka v zámeckých zahradách, poprašek na drážďanských střechách i vločky ve vzduchu vytvořily tu správnou předvánoční atmosféru. Méně pohádkové byly tyto zimní podmínky pro řidiče našeho autobusu, kteří nás však v pořádku dovezli tam i zpět, za což jim patří velký dík. Děkujeme také paní průvodkyni, která nás bezpečně provedla městem a podělila se s námi o množství zajímavých informací. Věříme, že si žáci exkurzi užili a že si procvičili alespoň některá německá slovíčka.

Eva Rusová

Níže připojujeme dojmy Moniky Lukešové (9. C).

Hned v pět ráno jsme se všichni sešli před školou a o pár minut později jsme vyjeli. První zastávka asi dvacet minut od Trutnova byla Jaroměř, kde jsme vyzvedli paní průvodkyni – to abychom se náhodou neztratili. Po pár hodinách klidné cesty (všichni buď spali, nebo hráli na mobilu) Českem a Německem jsme dorazili do Moritzburgu, kde jako každý rok probíhala výstava o pohádce Tři oříšky pro Popelku. I když jsme nepotkali živou Libuši Šafránkovou, užili jsme si to. Na zámku byly k vidění úryvky z filmu, scény z natáčení, ale samozřejmě i šaty, které jsme si mohli vyzkoušet. Co jsme si také mohli vyzkoušet, byl Popelčin střevíček na schodech, který dokonce spoustě z nás padl! Po zdolání expozice, zkoušce střevíčků a šatů, zastávce na záchodě a posezení v zámecké cukrárně se ti rychlejší z nás vydali ven, čekat před zámek na zbytek výpravy. A jak se dalo s tou kupou sněhu kolem čekat, začala menší koulovaná. Nikomu se naštěstí nic nestalo, a tak se po menším oprášení od sněhu jelo dál, protože další zastávka byly Drážďany.

Nejprve jsme navštívili vyhlášenou mlékárnu rodiny Pfundových: tam jsme mohli najít jak sýry a čokolády, tak kosmetiku a nádherně vonící mýdla, do kterých by se nejeden zakousnul. Naštěstí nikdo žádné mýdlo nepozřel a my jsme pokračovali do historického centra Drážďan. Tam nám paní průvodkyně sdělila spoustu zajímavých informací o množství historických budov a přes Brühlovu terasu, zvanou balkón Evropy, jsme došli k nákupnímu centru poblíž Frauenkirche, kde jsme měli krátký rozchod na menší nákupy a návštěvu toalety (v pátečním mrazivém počasí jsme tuto možnost zvlášť uvítali). Potkali jsme tam i anděly, se kterými jsme se mohli vyfotit. Paní učitelky se pak ujistily, že se nám nikdo neztratil, a mohlo se pokračovat k hlavnímu cíli exkurze – přes městský zámek, dvorský kostel (Hofkirche) a Zwinger jsme dorazili na vánoční trhy v Drážďanech. Řekli jsme si pravidla a dostali jsme rozchod.

Někteří šli do Starbucksu, někteří na trhy a někdo si zašel na nákup do nákupního centra. Na trzích měli spoustu zajímavých věcí, ať už různé ručně vyráběné dekorace, nebo lákavé pokrmy i nezvyklé chuťovky. Zvlášť nepřehlédnutelné bylo ruské kolo u kraje náměstí, na kterém se někteří z nás dokonce svezli. Drážďanské trhy byly sice nádherné, všechno svítilo, všude byla spousta lákadel. Kolem šesté hodiny večer jsme pak přes zasněžené a rozzářené městské centrum zamířili zpět k našemu autobusu.

Hned jak jsme se dostali dovnitř, začala hostina. Po večeři šla spousta z nás spát, ale kdo si chvíli počkal, mohl s ostatními sledovat Shreka. Cesta autobusem opět proběhla klidně – ke škole jsme se vrátili před jedenáctou v noci. Všichni si výlet moc užili. Děkujeme paní učitelce Petříkové, paní učitelce Rusové a paní průvodkyni, protože bez nich bychom nic z toho nezažili, a těšíme se na další exkurze.