Wien 2023

20. 6. 2023

Exkurzi do Vídně, plánovanou již na rok 2020, se nám konečně podařilo uskutečnit.

V pondělí 12. 6. jsme po tříleté pauze, způsobené omezeními během pandemie, opět vycestovali do německy mluvících zemí. Tentokrát jsme se vydali do Vídně, kterou jsme měli navštívit již roku 2020. Prošli jsme si zoologickou zahradu v Schönbrunnu, poté jsme pokračovali do centra města, kde jsme zhlédli Hofburg, Stephansdom a významné budovy na Ringstraße, zastavili jsme se v Hundertwasserhaus a celou návštěvu zakončili v zábavním parku Prater. Věřím, že si žáci procvičili svou němčinu a že si z výletu přivezli jen příjemné zážitky – dojmy jednoho z účastníků si můžete přečíst níže.

Eva Rusová

"Naše školní exkurze do Vídně byla naprosto úchvatná a nezapomenutelná. Když jsme dorazili do Vídně, otevřely se před námi dveře do světa umění a historie.

Prošli jsme zázračnými zahradami zámku Schönbrunn – od zámecké brány přes pohádkovou Neptunovu kašnu až k schönbrunnské ZOO. Vídeňská Tiergarten měla naprosto fantastickou atmosféru a měla opravdu co nabídnout: já osobně měl největší potěšení z jedinečných pand, koal a ledních medvědů.
Po kulturním zážitku jsme se vydali na procházku centrem města. Zachovalé prvky komplexu Hofburg, vídeňských muzeí (včetně slavné Albertiny) a Opery byla opravdu radost pozorovat – jako bychom prolétali minulostí (od paní průvodkyně jsme při tom pochytili spoustu zajímavých poznatků).

Také návštěva známého Štěpánského dómu byla jednoduše kouzelná. Tady jsem skutečně zažil onoho okouzlujícího ducha Vídně.
Opravdový úžas jsme ale pocítili při procházce komplexem Hundertwasserhaus. Když jsme vstoupili do této barevné a křivolaké sestavy budov, náš údiv neměl konce. Bylo to jako vstoupit do pohádkového světa plného neuvěřitelných barev a rozmanitých tvarů. Zůstali jsme sice jen krátce, ale ty hrbolaté chodníky, barevné mnohotvárné sloupky a pestré balkónky a obrazy mi zůstanou vryté v paměti napořád.

Cestu jsme zakončili vytouženým Prátrem. Zábavní park si podle mého užil každý, horské dráhy, stovky metrů vysoká kola, dům hrůzy a stožárové kolotoče všem přišli naprosto impozantní, já byl zkrátka ohromen. Osobně jsem s kamarády prubnul gigantickou horskou dráhu a potvrdil kvalitu práterského Obřího kola.

Naše školní exkurze do Vídně nám ukázala, že svět je plný krásy a že každý koutek naší planety má něco úžasného k nabídnutí, Vídeň byla neuvěřitelná. Rozhodně doporučuji!

Tohle byla moje první exkurze se školou do zahraničí a neskutečně vydařená, neumíte si představit, jak mi to na konci devítky zvedlo náladu!" (Jan Růžička, 9. B)