Osmáci a deváťáci v Terezíně

10. 6. 2022

Historické exkurze do Památníku Terezín

Dne 10. června 2022 se výprava žákyň a žáků 8. a 9. ročníků rozhodla podniknout cestu po stopách temného období moderních dějin. V den 80. výročí od vypálení středočeské obce Lidice jsme se vypravili na jiné místo, které je také nechvalně spojeno s 2. světovou válkou.

Zážitky mladých účastníků ještě přínášíme, můžete si prohlédnout i výběr z fotografií.

Informace o historické exkurzi

Zážitky našich osmáků

- Dozvěděla jsem se dost věcí, které jsem nevěděla. Pak jsme s mým nejlepším kamarádem - v tu dobu spíše psychickou podporou - vešli do chodeb, kde se trochu ozvala moje klaustrofobie a udělalo se mi lehce nevolno, ale i to jsem s pomocí svého kamaráda překonala. (...) Bylo to moc fajn. Nejlepší na tom bylo, že jsem mohla jet s lidmi, které mám rada. Seznámila jsem se s několika lidmi z vyššího ročníku a užila jsem si den.

- Musím říct, že mě zaujala vyprávění průvodce. Šlo vidět, že už to párkrát vyprávěl, neříkal jenom věci okolo té pevnosti, ale dal nám i nějakou tu kapku historie.

- Líbilo se mi i muzeum ghetta, které dávalo najevo, že i historická expozice může být moderně podaná.

- Zaujalo mě, že jsem v muzeu našel dva svoje předky, že někteří byli moji pokrevní příbuzní, protože můj děda byl Žid.

Zážitky našich deváťáků

- Musím teda říct, že je to vážně divný a smutný pocit, když si představíte, kolik lidí tam zemřelo a co se tam dělo. Vy tam jenom stojíte a v hlavě se vám promítá to období. Ještě když s tím nemůžete nic udělat.