Představení o Nicolasi Wintonovi

24. 10. 2022

Ve čtvrtek 13. října se osmé a deváté ročníky naší školy zúčastnily promítání filmu Síla lidskosti. Film strhujícím způsobem dokumentuje počínání Nicholase Wintona, který v roce 1939 vypravil z Československa do Velké Británie 6 vlaků a zachránil tak 669 převážně židovských dětí před jistou smrtí v koncentračních táborech. Pro všechny děti našel adoptivní rodiny, které se o ně po celou dobu války staraly, a vyřídil všechny potřebné dokumenty pro cestu vlakem přes hitlerovské Německo.  Winton o svém činu ze skromnosti 50 let nikomu neřekl. Proto je nejdojemnějším momentem filmu setkání Wintona s těmito zachráněnými „dětmi“ v roce 1988. Po promítání filmu následovala beseda se Zdeňkem Tulisem, který ve svých 70 letech dětem popsal zajímavé momenty z natáčení filmu, ale též výjimečné zážitky s  „Wintonovými dětmi“.

Někteří žáci z 8. tříd napsali na tento film recenzi. Z ukázek je patrné, že je téma vzájemné pomoci oslovilo.

Dětí mi bylo moc líto a matek také, protože já bych nedokázala dát svoje dítě do vlaku a už ho nikdy nevidět.

Dojemné bylo, když si děti na lodi zpívaly českou hymnu.

Je mi líto, že drtivá většina svoje pravé rodiče už nikdy neviděla.

Líbilo se mi ze strany Anglie, že dětem povolila vstup.

Je velice milé, že se anglické rodiny postaraly o české děti. Díky nim měly klidné dětství.

Nejvíc se mi líbilo, když tam ukázali záběry z televizního pořadu, kde se všichni potkali.

Bylo hezké vidět, jak zachránění lidé byli vděční Wintonovi za jeho čin.

Já bych sama nevydržela nikomu o takovém skutku neříct 40 let.

Mgr. Monika Krejčí

učitelka 2. stupně, D, Ov