Laborky z přírodopisu

4. 2. 2023

S novými mikroskopy a modely krevního oběhu

Laboratorní práce z přírodopisu se u našich žáků těší velké oblibě. Od října mají ještě jednodušší práci s mikroskopy než doposud. Škola totiž pořídila dvanáct nových mikroskopů. Žáci tak nemusí pracně nastavovat k osvícení preparátu zrcátko, ale prosvítí ho zabudovaným led světlem. Křížovým posuvným mechanismem si pak mohou v preparátu najít nejlepší místo k pozorování.

Nové mikroskopy vyzkoušeli žáci šestých ročníků např. při pozorování prvoků, sinic, řas, kvasinek a plísní. Sedmáci pozorovali stavbu ptačího pera a červené krvinky ryb. Osmáci zkoumali trvalé preparáty různých tkání a červených krvinek. Deváťáci si nechali vykrystalizovat z roztoku krystaly soli kuchyňské a modré skalice, následně si je prohlédli pod mikroskopem.

Žáci 8. C vytvořili při přírodopisu interaktivní modely, které budou sloužit k procvičení krevních oběhů člověka.
Úkolem v modelu je provléknout červenou vlnu (okysličenou krev) a modrou (bez kyslíku) srdcem a zobrazenými orgány v těle tak, aby to odpovídalo skutečnosti. Dále pak seřadit zalaminované části malého a velkého krevního oběhu, jak jdou po sobě.

Mgr. Věra Krátká