Oslava Dne Země na druhém stupni

30. 4. 2024

Zážitková pedagogika

‚‚Máte před sebou prostor, do kterého když vejdete, tak si v něm můžete svobodně dělat, co chcete.” Těmito slovy začínala zážitková aktivita pro třídy převážně z druhého stupně u příležitosti oslav Dne Země.

Jejím cílem bylo pochopit, že jsme Zemi nezdědili od našich předků, ale vypůjčili jsme si ji od našich dětí a budeme ji vracet. Je tedy jen na každém z nás, v jakém stavu ji našim dětem vrátíme…

Co myslíte, chovali se žáci jinak, když se vrátili do miniučebny už s informací, že až ji opustí, bude přichystána pro jejich děti? Posuďte sami.

V další části hodiny jsme se zabývali problémy české krajiny. Žáci hledali řešení, jak krajině pomoci. Nakonec vše shrnuli výukovou metodou pětilístku.

K zážitkové aktivitě jsme využili nově zbudovanou miniučebnu ve 4. patře.

Deváťáci se pro změnu vžili do zvířat, která na Zemi již vyhynula. Psali o nich příběh, kdy slovy zvířete vyprávěli o jeho životě, nástrahách, obavách a nepřátelích.

Mgr. V. Krátká