Známe výsledky národního testování SCIO u žáků 9. ročníku

4. 12. 2023

Naši deváťáci dosáhli v národním testování SCIO nadprůměrných výsledků.

Během podzimu došlo v devátých třídách k národnímu testování SCIO, kterého se v celé České republice zúčastnilo přes 20 tisíc žáků 9. ročníku. Naši žáci v běžných třídách 9. A, B a C přitom dosáhli nadprůměrných výsledků a jsou mezi 30 procenty nejúspěšnějších škol v testování, za což jsme velmi rádi.

Jak říká analytická zpráva z testování SCIO, tak výsledky našich žáků jsou v českém jazyce a v matematice lepší, než u 70 procent zúčastněných škol, čili základních škol a nižších stupňů gymnázií (viz. přiložený výřez z textu zprávy).

A jak žáci dopadli  v jednotlivých testovaných předmětech? V českém jazyce postupně třídy 9. A, B a C dosáhly na percentil 65, 64 a 50, v matematice na percentil 59, 63 a 58 a v obecných studijních předpokladech 64, 62 a 59. (Výsledky máte v přiloženém souboru a ve fotokopii souboru ve formě sloupcových grafů, přičemž průměrný výkon žáků ZŠ je 50 percentil).

Také v angličtině naši žáci prokázali velmi dobré znalosti a dovednosti a obzvlášť v kategorii B1 i B2 je mezi našimi deváťáky mnohem vyšší podíl žáků, než je průměr testovaných ZŠ, které se účastnily tohoto testování (tabulka s dosaženými kategoriemi je opět v přiloženém souboru ve fotokopii souboru).

Letošní devátý ročník ZŠ Komenského je přitom prvním, který prošel celý druhý stupeň v hlavních předmětech dělením na studijní skupiny. Naše škola již čtvrtým rokem dělí v hlavních předmětech matematika a český jazyk tři běžné třídy na čtyři skupiny a snaží se tak zmenšit počet dětí ve studijní skupině a zohlednit a rozvíjet nadání nebo naopak potřebu zvýšené péče o méně nadané žáky nebo žáky s poruchami učení. (V cizích jazycích se na skupiny dělilo již dříve.)

Z jednotlivců velmi ráda zmíním mimořádný výsledek testování u Richarda Fidlera z 9. B, který v českém jazyce a matematice dosáhl na percentil 99 a v obecných studijních předpokladech dokonce na maximální percentil 100.

V druhém připojeném souboru je také vidět relativní postavení naší školy vzhledem k ostatním testovaným školám ve 3 předmětech a studijních předpokladech.

Mgr. Zuzana Růžičková

učitelka 2. stupně M, Př