Názorná výuka dějepisu v 7. A - aktualizováno

Tento týden v 7. A proběhla hodina dějepisu. 
Téma Islám v ní zpestřila paní učitelka Zuzana Růžičková. Přišla do hodiny oblečená do tradičního arabského obleku - nikábu. Předvedla žákům různé pokrývky hlavy, kterými si musí ženy v arabských státech zakrývat vlasy. Dozvěděli se, jaký je rozdíl mezi čádorem, hidžábem a burkou. Žáci si některé kousky oblečení zkusili doslova na vlastní kůži. Hodinu zakončili popisem, jak vypadá modlitba muslimského věřícího. 
Paní učitelce Růžičkové třída 7. A děkuje za zajímavé povídání.

Vyjádření ředitele školy:

Vážení diskutující, chci se vyjádřit k problematice, která je zde prezentována. Téma islámu je součástí osnov a učí se o něm v předmětu dějepis. Jedná se o část výuky, v které žáci získávají informace, stejně tak jako o křesťanství, židovství, buddhismu atd. Jsme sekulární školou, která žádné náboženství ani nevyzdvihuje, ani nevyučuje. 

Příspěvek  Názorná výuka dějepisu v 7. A, zobrazuje zpestření výuky, rozhodně nešlo o propagaci islámu, ani jeho věřících. Informace o minulosti a současnosti islámu měly žákům téma přiblížit. Formulaci o společné modlitbě na závěr považujeme za nešťastnou a neodpovídající skutečnému závěru vyučovací hodiny.
 
Pokud by Vám toto vysvětlení nepostačovalo, nabízím osobní setkání.

Mgr. Petr Horčička
ředitel školy 

Vyjádření ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, Mgr. Kateřiny Valachové, Ph.D. si můžete přečíst zde

Vyjádření starosty města Trutnov, Mgr. Ivana Adamce naleznete zde.

 

Petr Horčička