Rýbrcoul- duch hor

Naše škola se zapojila do akce Rýbrcoul- duch hor

Letošní rok této akce byl  věnovaný  dolování, kutání, těžení a permoníkům. Za ně se převlékly děti z  mateřských a  základních škol v Trutnově,  včetně naší školy, a  v dešti nastoupily na pódium ve své výstroji. Kápě, košilka, opasek, lucernička nebo krumpáček. To vše musel mít každý permoník, aby mohla agentura rekord uznat. Naše škola představovala důl Bohumír v Jívce.

Důlní dílo Bohumír v obci Jívka zastupují permoníci kamarádští a ryze moderní. Těžila se tu měděná ruda. Pocházejí sice z konce devatenáctého století, kdy byla štola vyražena, a dlouhé roky žili v osamění při střídavých uzavírkách těžby. Ale nyní žijí z turistického ruchu. Z jejich útočiště se stal hornický skanzen a mužíčci si na návštěvy současníků zvykli. Co víc! Oni návštěvníky vyloženě využívají! Kdepak, očekávat od dobrotivého havíře kousek slaniny, nebo tabák do fajfky, jako za starých časů. Ti kluci vyčůraní lákají z příchozích sušenky, limonádu, pánské časopisy a kredit do mobilu. Bůh ví, co s tím v podzemí dělají. Takže si nemůžeme nevšimnout, že někteří z nich mají tradiční permonický úbor  vyzdobený nejrůznějšími předměty moderní doby. Ale řekněte, kdo by odolal těm velkým škemrajícím očím.

Další informace zde.

Eva Vymlátilová, Blanka Mrštíková, Martina Dubajová