Výstava na stromech

Plakáty výstavy na stromech s názvem Cena kakaa v parčíku před školou zažily v týdnu od 5. do 12. 10. hodinové deště, silný vítr, chvilky sluníčka, ale i zvědavé pohledy kolemjdoucích i zvednuté ukazováky malých dětí s otázkou: „Mami, co to je?" Některé fotografie donutily chodce zastavit se a do textů plakátů se začíst. Podobně to vypadalo v další stovce parků České republiky, které výstavu hostily.

V úterý proběhl k výstavě doprovodný program. Bohužel nám počasí nepřálo, a proto byl venkovní program zkrácen. Žáci ze školního klubu si ho však užili na plno i v budově. Žákyně devátých ročníků si pro ně v první části připravily povídání o pěstování kakaa. Druhá část byla aktivnější - žáci si mohli vyzkoušet, jak si např. hrají děti v chudších částech Afriky nebo roztřídit fairtradové obaly od čokolád od nefairtradových.

Výstavě jsme se věnovali i v hodinách zeměpisu. Pracovalo se ve skupinách, v textu žáci hledali problémy, které sužují pěstitele kakaa. Společně se zamýšleli nad řešeními, které by jejich problémy mohli zmírnit, nebo úplně vyřešit.

První stupeň se také zapojil. Několik tříd si vyslechlo přednášku o výstavě a problematice pěstování kakaa. Nejvíce je zaujalo, jak málo za svou práci dostávají pěstitelé kakaa zaplaceno a také to, že na plantážích pracují i děti. Jedna třída se k výstavě vyjádřila i výtvarně.

Věra Krátká