Deváté třídy v Terezíně

17. dubna se žáci našich devátých tříd vypravili na historickou exkurzi do Terezína. V jedenáct hodin jsme exkurzi zahájili prohlídkou Malé pevnosti, jež sloužila po staletí jako věznice. Slavnými vězni byl např. Gavrilo Princip (atentátník ze Sarajeva) či Milada Horáková (popravená později komunisty v politických procesech). Na konci prohlídky nás čekalo krátké kino - viděli jsme záběry z filmu, jež si nacisté v Terezíně natočili pro propagandistické účely). Poté jsme se přesunuli do Muzea ghetta, které jsme si bez průvodkyně sami prošli. Nejzajímavější byly obrázky Helgy Weissové, která malovala vše, co v Terezíně viděla a jejíž obrázky zachránil její strýc tak, že je zazdil do terezínské zdi. Také jsme si mohli prohlédnout časopis Vedem, který během války vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za druhé světové války v Terezíně. Redaktorem časopisu byl velmi nadaný Petr Ginz, jehož kresbu Měsíční krajina před pár dny vynesl do vesmíru americký astronaut Andrew Feustel, aby tak uctil památku dětí, které zemřely v koncentračních táborech. Po prohlídce muzea se nás opět ujala paní průvodkyně a téměř tři hodiny nás provázela samotným ghettem. Nejsmutnější částí byla návštěva krematoria, kolumbária a národního hřbitova. Děti se dozvěděly, že celkem Terezínem prošlo za druhé světové války 155 tisíc mužů, žen a dětí. 35 tisíc nalezlo smrt přímo v Terezíně na následky špatné životosprávy i hygieny. Z terezínských děti přežilo válku pouze asi sto. Některé slavné pamětníky jsme si zde také připomněli (např. Arnošta Lustiga, Jiřího Bradyho ...). Děti se touto exkurzí měly možnost seznámit blíže s tematikou holocaustu a samy ji vyhodnotily jako velmi zajímavou a poučnou.

Monika Krejčí